IT Services ELPC

נשים בהייטק

נעם טואשי, עובדת בצוות 2 Tierמספרת על איך זה להיות אישה בתחום ההיי-טק
נעם טואשי, עובדת בצוות 2 Tierמספרת על איך זה להיות אישה בתחום ההיי-טק

בחברות הייטק רבות ישנו רוב של גברים אל מול מיעוט של נשים. אך כעת, בשנת 2021, קיימות נשים רבות שהולכות ולומדות את מקצועות ההייטק- ואף מתמקמות בתפקידים נחשבים בהחלט בחברות כאלה ואחרות.

דוגמא נפלאה לכך היא נעם טואשי, עובדת בחברתנו כתקופה של שנתיים וחצי וביצעה תפקידים רבים בהצלחה רבה.

נעם בת 23, מתגוררת ביישוב ברקן.
"תמיד היה לי חיבור למחשבים מגיל קטן הייתי מתעסקת עם המחשבים. כבר בתיכון הייתי חלק מהובלת פרוייקט עם ניצולי שואה, בו עשינו הסברה על סביבת המחשב ולימדנו אותם איך להכניס לשגרת היום יום. הפרויקט חיבר אותי לתחום המחשבים וההדרכה." מספרת נעם.
את הצעד הראשון בתחום הטכנולוגיה עשתה בצבא. בשירותה הצבאי שירתה בממר"ם תחת יחידת לוט"ם, כחלק ממתקן מחשב שעבד בשיתוף פעולה עם ביטחון מידע, בנושא אבטחת המידע ביחידות שתחתיהם, ובשיתוף פעולה עם בזק בנוגע לאינטרנט האזרחי בבסיס. פעלה כחלק מהובלת מוקד התמיכה והכשרתם המקצועית של חיילים חדשים. כחלק משירותה יצאה לקורסי מנהלת רשת מחשב בבה"ד 7 ובג'ון ברייס, קורסים בנושא תקשורת נתונים ואילוסטרייטור.


לאחר שחרורה הצבאי, התחילה לעבוד בחברה בתור חלק ממוקד התמיכה, ובעקבות התרחבותה ושינוי מבנה הארגוני של החברה- מילאה תפקיד בתור מנהלת המוקד. כחלק מהתפקיד, עסקה בניהול המוקד בהיבט הטכני, ליוותה באופן אישי את התומכים תוך הקפדה על שמירת עבודה מסודרת, מאורגנת ורגועה. נעם מספרת כי התפקיד היה מאתגר ומלא בהתנסויות, ובזכותו אף החליטה להתחיל וללמוד תואר במדעי המחשב, מערכות מידע וניהול.
בתחילת לימודיה וכחלק משינוי בחברה, סיימה את תפקידה בתור מנהלת המוקד, הפכה לאחראית על תחום מיקרוסופט 365 בחברה, וחזרה לתמיכה במוקד בתור המענה השני המסופק ללקוחות החברה. נעם מספרת כי התפקיד בתור אחראית על תחום מיקרוסופט 365 נתן לה את האפשרות לקחת חלק בפרויקטים של מעבר חברות ל SharePoint ול365 בתחום המיילים וכי לטובת הכשרתה והעשרת הידע המקצועי שלה, יצאה להכשרות של מיקרוסופט בנושאים שונים ביניהם Azure וגם להכשרות של ESET. עולם ה365 הינו עולם גדול מלא תחומים, כחלק מההכשרות ניתנה האפשרות להכיר לעומק את העולם ולהתמקצע בו ולהתפתח. בנוסף לתפקידים שביצעה, הייתה מעבירה הכשרות לצוות בתחום מיקרוסופט 365 דבר שתרם לקדם את הצוות בצורה מקצועית והכרת עולם ה365 לטובת התפתחות ושדרוג הלקוחות. בנוסף היא חפפה עובדים חדשים לתפקיד תוך כדי הכשרתם המקצועית.

האם את חושבת שקיימת אפליה על רקע מגדרי בתעשייה?
"המון נשים חוששות להיכנס לתחום הטכנולוגי ולכן הן פונות לתחומים אחרים. כחלק משינוי מעמד האישה שמתרחש בשנים האחרונות, תפקידים שבעבר היו מוגדרים כמיועדים לגברים משלבים את הנשים והן מקבלות גם תפקידי מפתח בחברות רבות. לדעתי, בתחום המחשבים וההייטק לא קיימים תפקידים לפי מגדר. כשזה קשור למוצר או לשירות שהלקוח מקבל הוא לא מתייחס להאם את אישה, מה שחשוב לו זה לקבל שירות יעיל, מקצועי ומהיר."

האם קיימים בך חששות מסוימים מעצם היותך אישה בתחום?
"נתקלתי בחששות של האם אישה תוכל להוביל בתחום המקצועי והחברתי בצוותים המכילים רק גברים, וכאשר עולה שאלת העתיד המשפחתי, תמיד יהיו קיימים חששות בנוגע להאם אישה תוכל להמשיך לעבוד בתחום תוך הקמת משפחה."

כשהתחלתי לעבוד בתחום פחות הכרתי נשים שעובדות בהייטק ובתפקידי מפתח. כחלק מהעבודה יצאתי לקורסים, ביקרתי בחברות וכנסים ובמהלכם הכרתי יותר נשים שעובדות בתחום. במהלך התקופה יצא לי לעבוד עם צוות ולהובילו, לרוב נשים בתפקידי ניהול מבחינה מקצועית אינן מתקבלות היות וחוששים מיכולת הניהול, עמידה בלחצים ותפקודן. ניתנה לי האפשרות עם תמיכה מלאה להיות מנהלת מוקד, להוביל פרויקטים ולחנוך עובדים חדשים.
הביטחון והגב שהתקבלו מהחברה הורגש גם בתמיכה מול הלקוחות וכשיצאתי לכנסים וקורסים. מבחינת העבודה החברה תמיד האמינה שלא משנה מי אתה העיקר שתהיה מקצועי וזה הורגש מאוד ביחס, לא משנה אם את צעירה או אישה את יכולה העיקר שתלמדי ויהיה לך רצון." מספרת נעם.


נעם תופסת חלק חשוב ומשמעותי מאוד בצוות הטכני של חברתנו בתור הבחורה היחידה בצוות, וכפי שנראה בכתבה הזו, הובילה רבות בתחומיה.

שתפו פוסט זה

5/5 - (1 vote)

שתפו פוסט זה

ELPC דואגים לנגישות